Akcja „Kolorowe Kredki”

Kilka słów o co nam chodzi:

Mamy fioła na punkcie kolorów, pomagania i tworzenia…

Kilka lat temu planując działania związane z wolontariatem postanowiliśmy zorganizować akcję „Kolorowe kredki”. Pracując z bardzo młodymi wolontariuszami od 6 lat do 16 uczymy ich przede wszystkim, że bycie wolontariuszem nie polega głównie na zbieraniu pieniędzy oraz, iż pracą swoich małych rąk mogą osiągnąć wiele. Staramy się też wpajać im, że do naszych działań możemy wykorzystywać rzeczy i przedmioty, które większość ludzi wyrzuciłaby na śmietnik. Tym razem postanowiliśmy zbierać niekompletne, częściowo zużyte i niepotrzebne kredki.

Na czym polega nasza akcja?

Zbieramy kredki następnie pracujemy nad ich obróbką i segregacją. Grupa dorosłych wolontariuszy zasiada do maszyn i z pozyskanych materiałów szyje kolorowe piórniki. Niektóre piórniki są dodatkowo ozdabiane przez wolontariuszy przepięknymi obrazkami. Piórniki zapełnione odrestaurowanymi kredkami są zawożone do szpitali, szkół przyszpitalnych i świetlic środowiskowych. Kredki świecowe przetapiamy na tęczowe kredki w kształcie klocków, misi, serduszek itp. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkowe małe dzieła przeze mnie i mojego niesamowitego męża. Kredkowa biżuteria i inne przedmioty z kredek są przekazywane na różne aukcje charytatywne, wspierając zbiórki pieniędzy.

Bardzo ważna część, przeczytaj uważnie!

Co do kredek prosimy o segregację na drewniane i świecowe, ponieważ podczas transportu świecowe bardzo brudzą drewniane oprawki. W związku z ogromną ilością zgłoszeń prosimy o pomoc w posegregowania kolorami, oraz o zatemperowanie(bardzo ważne dla nas). Prosimy także, o pozdejmowanie z kredek świecowych papierków ozdobnych oraz z metalowych części z ołówków i kredek, gdzie była lub jest resztka gumki (wyjątkiem jest sytuacja kiedy gumka jest nowa lub niezniszczona).

Czego nam nie wysyłamy? 

Śmieci, połamanych kawałków kredek, starych flamastrów, długopisów, pogryzionych kredek, itp. (niestety często w przesyłkach mamy dużo takich niespodzianek).Kredki ubrudzone plasteliną lub wymazane klejem, także nam  się do niczego nie przydadzą. Spróbuj je wyczyścić. Nie wysyłamy także kredek grafionowych (to takie świecowe-nieświecowe, najczęściej firmy Bambino, dla ułatwienia wstawiamy zdjęcie. Prosimy także, abyś wyczyścił kredki przed wysyłką (wystarczy wilgotna szmatka z płynem).

Można nam podarować również nowe kredki, piórniki lub inne artykuły biurowe. Jeśli masz niepotrzebne tkaniny lub suwaki, niezbędne do uszycia piórników.

Każda klasa za zbiórkę kredek otrzyma kolorowy Dyplom a nasza szkoła Certyfikat!!

UWAGA: kredki dzieci mogą przynosić do sali 105 do p. Justyny Kalisz – kl.2B

Koordynator: Justyna Kalisz