Co nowego u świetliczaków :)

Mijają kolejne jesienne tygodnie…

W grupie I kolorowo i pachnąco od jesiennych liści, z których wykonywaliśmy bukiety jesienne, odbył się konkurs w grupach na jesienne mozaiki.
Maluchy w grupie II malowały barwne drzewa, wykonywały jeżyki z ziemniaków, wykałaczek i szpilek, grzybki z plasteliny i papieru oraz ziemniaczane stemple.

Grupa III wykonała pracę plastyczną zbiorową pt. „Jesień” malowaną farbami.
Sporo rozmawialiśmy o naszych ulubionych nauczycielach przy okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela. Uczniowie przedstawiali opis, a pozostali zgadywali który nauczyciel kryje się za tymi opisami. Nie obyło się bez śmiechu i żartów. Stworzyliśmy portrety- karykatury nauczycieli wraz z krótką notką: „Lubię mojego nauczyciela za…”, „ Mój nauczyciel jest…”

Ostatni tydzień pięknej pogody minął nam pod hasłem „W zdrowym ciele – zdrowy duch!”.
W grupie I rozmawialiśmy o znaczeniu ruchu, aktywności fizycznej w naszym życiu. Poznawaliśmy właściwości zdrowotne warzyw i owoców, następnie wykonywaliśmy przepiękne prace plastyczne malując patyczkami do uszu maczanymi w farbach 
Maluchy ćwiczyły w rytm piosenek z serii „Wygibasy z naszej klasy”. Rozmawiały też o piramidzie zdrowego żywienia.
W grupie III toczyły się rozmowy o zdrowym stylu życia. O naszych ulubionych owocach i warzywach. Każdy z nas przełożył na papier swoje ulubione „witaminki”.

Mnóstwo czasu spędzaliśmy na placu zabaw i boisku szkolnym. Tam chętnie graliśmy w piłkę, bawiliśmy się w berka i w chowanego.

Większość dzieci z grupy II chodzi do pierwszej klasy, dlatego wspólnie przeżywaliśmy najważniejszą uroczystość „pierwszaków” – pasowanie na ucznia. W ramach pracy na świetlicy przygotowaliśmy piosenkę „W naszej szkole jak w rodzinie”. Jedna z koleżanek sama (z małą pomocą pani) napisała piosenkę o szkole, którą zaśpiewała na uroczystości.

Kolejny tydzień upłynął nam na rozważaniach na temat, jak dbać o naszych pupili.
Świetliczaki w grupie I opowiadały o swoich pupilach, jak o nie dbają, czym je karmią, jak spędzają wspólnie czas. Opowiadaliśmy zabawne historyjki o naszych zwierzakach. Oglądaliśmy także przyniesione zdjęcia pupili.
Czytaliśmy fragmenty tekstów w książce pt. „ Zwierzęta domowe – atlas dla ciekawych”. Wykonywaliśmy oczywiście prace plastyczne „Wymarzony pupil”.
Zorganizowaliśmy quiz, w którym odgadywaliśmy odgłosy zwierząt, ptaków, owadów. Utrwalaliśmy sobie także nazwy zwierząt w języku angielskim.
Poznawaliśmy wiersze o zwierzętach Jana Brzechwy np. „Kaczka Dziwaczka”, „Mucha”, „Kwoka” i inne. Przerabialiśmy także zagadki o zwierzakach oraz rozwiązywaliśmy krzyżówki, rebusy i wykreślanki.

W grupie II dzieci poznawały „zawody” jakie wykonują zwierzęta (ratownik, przewodnik, terapeuta…) oraz trudne losy porzuconych czworonogów. Przy okazji rozmów o zwierzętach nie można było zapomnieć o lesie i jego mieszkańcach. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego maluchy wykonały rysunek-wycinankę przedstawiającą piętra roślinne lasu.
W grupie III także odbyły się pogadanki o zwierzętach domowych. Każdy wypowiadał się jakie zwierzę ma bądź miał w domu. Jak opiekować się zwierzętami oraz jak ułatwić zwierzętom życie wśród ludzi. Świetliczaki dołączyły do tego tematu prace plastyczne pt. „Moje domowe zwierzę”.

Odwiedzają nas także uczennice klas starszych, aby umilać nam czas poprzez czytanie przepięknych bajek i baśni. I za to bardzo, bardzo dziękujemy 🙂

Więcej zdjęć w galerii, kliknij: TUTAJ