Zimowo, misiowo i andrzejkowo…

Za oknem ciemno, zimno i mokro ale w naszej świetlicy panuje gorąca atmosfera. W ostatnich tygodniach maluchy z grupy II brały udział w wielu ciekawych zajęciach. Zaczynamy opowieść:

Przez cały tydzień hucznie obchodziliśmy Dzień Misia. Na początek była prezentacja o pochodzeniu pluszowego ulubieńca dzieci i nie tylko oraz o słynnych misiowych bohaterach filmowych i literackich. Następnie tworzyliśmy plastyczne portrety misiów oraz misiowe opaski na głowę. Podczas obchodów takiego święta nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki i tańca. Zorganizowaliśmy pokazy układów tanecznych – wystąpili zarówno soliści jak i grupy taneczne.

Świetlicową odpowiedzią na opady pierwszego śniegu było wykonanie i malowanie figurek z masy solnej. Nasze dzieła to liczne gwiazdy, księżyce, serduszka, choinki, samochody, rakiety, statki, lokomotywy a nawet rowery.

Ostatni tydzień minął nam w magicznej atmosferze Andrzejek. Poznaliśmy tradycje związane z Katarzynkami i Andrzejkami.  Robiliśmy papierowe wróżby „Piekło – niebo” z różnymi pytaniami lub sentencjami. Graliśmy w magiczne gry ale największą atrakcją było lanie wosku. Z napięciem i ciekawością każdy z nas czekał na swój odlew a potem próby interpretacji kształtu… czy to serduszko, czy ryba, ośmiornica, może płaszczka a może samochód lub wulkan??? Niezła zabawa…

Wśród tych wszystkich atrakcji znajdujemy czas na rozwijanie swoich zainteresowań. Regularnie czytamy wspólnie książki – w czym pomagają nam starsze koleżanki z gimnazjum. Budujemy coraz bardziej skomplikowane budowle z klocków lego. Nie zapominamy też o sporcie. Często korzystamy ze szkolnej sali zabaw, gdzie biegamy, bawimy się piłkami i materacami a nawet budujemy domy i pojazdy.

Tymczasem w grupie I i III….

Listopad to miesiąc niezwykły. Wchodzimy w niego tanecznym, halloweenowym krokiem, żeby potem w ciszy i zadumie wspominać bliskich, którzy odeszli. Koniec listopada także jest wyjątkowy.
W naszej świetlicy nadszedł czas na ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to dobra zabawa i wróżby 🙂

Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z dziadkami.

Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice.

Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.

Wszystko z przymrużeniem oka i “przecież to tylko zabawa”, ale… Andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat.

Przez cały tydzień przygotowywaliśmy się do tej „imprezy”. Zapoznawaliśmy z tradycją i zwyczajami, słuchaliśmy z wypiekami na twarzy gawędy o źródłach ludowej tradycji wróżb i przepowiedni. Dowiedzieliśmy się, że spośród wielu andrzejkowych wróżb do naszych czasów przetrwały dwie najważniejsze. Pierwsza to przestawianie butów – dziewczyna, której but pierwszy przekroczy próg najwcześniej wyjdzie za mąż. Druga to lanie wosku przez dziurkę od klucza. Rozwiązywaliśmy krzyżówki tematyczne oraz wykonywaliśmy prace plastyczne przy użyciu farb, pasteli, bibuły, plasteliny.

Szukaliśmy też w internecie przysłów i powiedzeń związanych z imieniem Andrzej, np.

  • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
  • Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
  • Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście
  • Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
  • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.

A potem zaczęliśmy się po prostu dobrze bawić 🙂

 

NUMEROLOGIA

Przy okazji wróżb andrzejkowych można poćwiczyć… matematykę! Każde z nas  obliczało swoją urodzeniową cyfrę i wtedy mogliśmy  dowiedzieć się więcej o swoim charakterze i usposobieniu.

 

Przykład
29.12.2002: 2+9+1+2+2+0+0+2 = 18 = 1+8 = 9)

Maluchy z grupy II gorączkowo topiły wosk. 

 

OBIERKI Z JABŁEK

Obieraliśmy jabłka tworząc jak najdłuższa obierzynkę. Zamykamy oczy i trzymając długi pasek skórki w prawej ręce rzucamy go przez lewe ramie. Patrzyliśmy, w jaką literę ułożyła się skórka z jabłka na ziemi, bowiem tak zaczynać się będzie imię przyszłego małżonka (małżonki)

 

BUTELKA

Z kartonu wycieliśmy koło, podzieliliśmy na sześć części. Na każdej części koła umieściliśmy andrzejkową wróżbę.

Kiedy zaczarowane koło jest gotowe – zadaniem dzieci jest kręcić butelką  i odczytywać wróżby. Wróżbę wskazuje szyjka butelki.

Wróżby:

KIM BĘDĘ

 

Na stoliku stał „magiczny kapelusz”. Dzieci z zamkniętymi oczami losowały karteczki z nazwami przyszłych zawodów, które będą wykonywać.

 

SERCE PRZYJAŹNI

Przygotowaliśmy dwa papierowe serca z imionami dziewcząt i chłopców. Dziewczynki z zasłoniętymi oczami celowały szpilką w serce z imionami chłopców, a chłopcy – z imionami dziewczynek. Poznawaliśmy w tej wróżbie imię swojej przyszłej sympatii.

 

MONETY

Z grosikami w ręku  ustawialiśmy się w kolejce, wymyślając sobie jakieś życzenie. Następnie  monetami rzucaliśmy z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadła życzenie w tym roku się spełni.

 

KOLORY

Siedząc w kręgu losowaliśmy karteczki w sześciu kolorach. Następnie wstawaliśmy według wywoływanych kolorów aby usłyszeć przestrogi na przyszłość, o jakich mówią wylosowane kolory:

Czerwony – jesz za dużo słodyczy; musisz je ograniczyć, bo w przyszłości będziesz częstym gościem u dentysty; no i oczywiście brzuszek ci urośnie, a także zrobią się fałdki tłuszczu po bokach;

Zielony – bądź ostrożny w drodze do szkoły, bo mogą na niej pojawić się „ważne” i „ogromne” przeszkody;

Żółty – zadbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj; idzie zima, więc pamiętaj, by kupić szalik i czapkę, a także uszczelnić okna w swoim pokoju;

Niebieski – pilnuj swoich skarbów, bo możesz coś cennego zgubić lub ktoś ci je ukradnie; nie bądź taki roztargniony;

Biały – pijesz za mało mleka, masz słabe kości; jedz więcej nabiału, a nie tylko zupki chińskie, chrupki i chipsy;

Czarny – często się kłócisz; nie bądź przykra(y) dla koleżanek i kolegów; unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół ciebie bardziej kolorowe.

 

KUBKI PRZYSZŁOŚCI

Przygotowaliśmy nieparzystą liczbę kubków i ukryliśmy pod  nimi różne drobne przedmioty. Po kolei wybieraliśmy jeden kubeczek. Pomiędzy kolejnymi wróżbami „wytypowana wróżka tasowała” kubeczki.

Ukryte przedmioty zapowiadają określoną przyszłość:

Papier – zrobisz karierę naukową

Bilet – czeka cię podróż

Pieniążek – będziesz bogaty

Liść laurowy – czeka cię sława

Cukierek – będziesz mięć cudowne życie

Serce – zakochasz się

Klucze – w najbliższym czasie przeprowadzisz się.

BUTY

Buty z lewej nogi ustawialiśmy rzędem w najdalszym końcu pomieszczenia, przodem skierowane ku wyjściu. But, który znalazł się ostatni w kolejce przestawialiśmy na początek. Powtarzaliśmy to, aż buty „doszły” do drzwi. Właścicielka tego buta, który jako pierwszy przekroczył próg sali najwcześniej wyjdzie za mąż, ożeni się  (lub jako pierwsza/y się zakocha).

Na koniec zorganizowały nam nasze wychowawczynie pyszny poczęstunek. Mniam..:)

W grupie I podsumowaliśmy plebiscyt Naj… za miesiąc listopad. Nagrody otrzymały Estera Czajkowska za miejsce I, Adela Bryszewska i Karina Grzech za miejsce II, miejsce III zajęły Marta Zacharko i Kasia Sasak.

W grupie III wytypowani zostali  laureaci wśród najgrzeczniejszych w miesiącu listopad. O tym kto wygra decydowała ilość plusów zdobywanych przez cały miesiąc w kategorii aktywność, porządek i zachowanie. Wśród  dziewcząt wygrała Zuzanna Kupczyk, natomiast wśród chłopców Mikołaj Gułaj. Zwycięzcy dostali drobne upominki.

 

Gratulujemy!!!

Przed nami MIKOŁAJKOWE SZALEŃSWO 🙂 🙂 🙂

Cdn..

 

Galeria zdjęć: TUTAJ